Закінчила Одеський національний технологічний університет у 2007 році та здобула кваліфікацію магістра з відзнакою з технології зберігання і переробки зерна.
Пройшла навчання в аспірантурі (ОНТУ) за фахом 05.18.15 – товарознавство. У 2011 році Валевська Людмила Олександрівна успішно захистила кандидатську дисертацію у спеціалізованій вченій раді Харківського державного університету харчування та торгівлі МОН України, м. Харків.
З 2007 до 2015 р. займала посаду асистента кафедри товарознавства та експертизи товарів; з 2015 до 2016 р. – асистента кафедри технології зберігання зерна; з 2016 до 2018 р. – старшого викладача кафедри технології зберігання зерна; з 2018 року по теперішній час – доцента кафедри технології зберігання зерна.
За час роботи проходила стажування на ПрАТ “Укрелеваторпром” (м. Одеса) (2013 р. та 2019 р.), отримала посвідчення “Вищої школи педагогічної майстерності” ОНТУ (2014 р.), підвищувала кваліфікацію у Лодзинському технічному університеті (м. Лодзь, Польща) та отримала сертифікат про проходження стажування (2017 р.), в 2018 році – підвищувала кваліфікацію в науково-дослідному інституті ОНТУ за програмою “Сенсорний аналіз харчових продуктів”.
Має 279 публікацій, з них 239 наукових та 40 навчально-методичного характеру (з них 1 навчальний посібник, 5 колективних монографій, 30 патентів на корисну модель, 31 наукових статей у фахових виданнях України та закордоном, 2 – у виданні, що входить у Scopus та 3 – що входить у Web of Science та 121 тези доповідей міжнародних, всеукраїнських, наукових, науково-практичних та науково-методичних конференцій).
Нагороди: стипендіат Кабінету Міністрів України (2011-2013 рр), переможець конкурсу «Кращий молодий винахідник» (2008 р.), грамота проректора з наукової роботи та міжнародних зв’язків «За плідну наукову діяльність» (2011 р.), диплом за перемогу у конкурсі на звання «Кращий куратор ОНТУ» (2018 р.), грамота проректора з наукової роботи «За ініціативну і наполегливу роботу в Консалтинговому центрі НДІ ОНТУ з організації та проведення курсів та виїзних навчально-практичних семінарів з підвищення кваліфікації» (2018 р.).
- організація освітньої діяльності;
- підвищення кваліфікації керівників, провідних фахівців, фахівців харчової і зернопереробної промисловості та галузей по базовим спеціальностям, акредитованим в ОНТУ;
- організація і проведення професійних навчальних семінарів, курсів, тренінгів, вебінарів, циклів лекцій, ділових зустрічей та інших заходів з підвищення кваліфікації в онлайн та офлайн режимах;
- надання консультацій з напрямків діяльності Центру.
- підвищення кваліфікації на курсах підвищення кваліфікації (тривалістю не менше 90 аудиторних годин або 3-х кредитів ЄКТС), на професійних семінарах, тренінгах, вебінарах, циклах лекцій, ділових зустрічах (тривалістю менше 90 аудиторних годин або менше 3-х кредитів ЄКТС) з метою підвищення їх освітнього ступеня відповідно розвитку різних галузей знань та досягнень науково-технічного прогресу.
- курси підвищення кваліфікації (за результатами успішного закінчення курсів видається свідоцтво про підвищення кваліфікації державного зразка);Зразок свідотства
- навчально-практичні та корпоративні семінари і тренінги (по закінченню видається відповідний сертифікат);
- консультативні послуги за всіма спеціальностями різних галузей промисловості, акредитованими в ОНТУ.
- заява на проведення заходу з підвищення кваліфікації (на ім’я директора КЦ НДІ, або проректора з НР, або ректора ОНТУ);
- копія паспорта та ідентифікаційного податкового номеру (для фізичної особи);
- договір про надання платних освітніх послуг між ОНТУ та фізичною (або юридичною особою).