Пошук
Консалтинговий центр НДІ
preview
Директор Консалтингового центру НДІ ОНТУк.т.н., доц.Валевська Людмила Олександрівнател. (048) 712-40-40,моб.: (067) 682-85-16,Email:ludmila_valev@ukr.net
СКЛАД КОНСАЛТИНГОВОГО ЦЕНТРУ НДІ ОНТУДиректор Консалтингового центру НДІ ОНТУКандидат технічних наук, доцент Валевська Людмила Олександрівна

Закінчила Одеський національний технологічний університет у 2007 році та здобула кваліфікацію магістра з відзнакою з технології зберігання і переробки зерна.

Пройшла навчання в аспірантурі (ОНТУ) за фахом 05.18.15 – товарознавство. У 2011 році Валевська Людмила Олександрівна успішно захистила кандидатську дисертацію у спеціалізованій вченій раді Харківського державного університету харчування та торгівлі МОН України, м. Харків.

З 2007 до 2015 р. займала посаду асистента кафедри товарознавства та експертизи товарів; з 2015 до 2016 р. – асистента кафедри технології зберігання зерна; з 2016 до 2018 р. – старшого викладача кафедри технології зберігання зерна; з 2018 року по теперішній час – доцента кафедри технології зберігання зерна.

За час роботи проходила стажування на ПрАТ “Укрелеваторпром” (м. Одеса) (2013 р. та 2019 р.), отримала посвідчення “Вищої школи педагогічної майстерності” ОНТУ (2014 р.), підвищувала кваліфікацію у Лодзинському технічному університеті (м. Лодзь, Польща) та отримала сертифікат про проходження стажування (2017 р.), в 2018 році – підвищувала кваліфікацію в науково-дослідному інституті ОНТУ за програмою “Сенсорний аналіз харчових продуктів”.

Має 279 публікацій, з них 239 наукових та 40 навчально-методичного характеру (з них 1 навчальний посібник, 5 колективних монографій, 30 патентів на корисну модель, 31 наукових статей у фахових виданнях України та закордоном, 2 – у виданні, що входить у Scopus та 3 – що входить у Web of Science та 121 тези доповідей міжнародних, всеукраїнських, наукових, науково-практичних та науково-методичних конференцій).

Нагороди: стипендіат Кабінету Міністрів України (2011-2013 рр), переможець конкурсу «Кращий молодий винахідник» (2008 р.), грамота проректора з наукової роботи та міжнародних зв’язків «За плідну наукову діяльність» (2011 р.), диплом за перемогу у конкурсі на звання «Кращий куратор ОНТУ» (2018 р.), грамота проректора з наукової роботи «За ініціативну і наполегливу роботу в Консалтинговому центрі НДІ ОНТУ з організації та проведення курсів та виїзних навчально-практичних семінарів з підвищення кваліфікації» (2018 р.).

Провідний інженер Консалтингового центру НДІ ОНТУТерземан Ганна Миколаївна
Закінчила Інститут холоду, кріотехнологій і екоенергетики ім. Мартиновського ОНТУ (в минулому - Одеську державну академію холоду) у 2007 році (Факультет прикладної екології, енергетики та нафтогазових технологій) та здобула кваліфікацію магістра з екології та охорони навколишнього середовища.У 2007 році після закінчення вищого навчального закладу почала працювати в ОНТУ в Інституті післядипломної освіти на факультеті підвищення кваліфікації методистом 1 категорії та пропрацювала до 2018 року до ліквідації інституту. Отримала два посвідчення про закінчення Школи комп’ютерних технологій. Отримала дві грамоти від директора Інституту ПДО за сумлінну працю, високі професійні якості, вагомий внесок і активну участь в організації навчального процесу.На базі Інституту післядипломної освіти ОНТУ у 2011 році отримала другу вищу освіту та здобула кваліфікацію спеціаліста з економіки підприємства.З лютого 2018 року по теперішній час працює провідним інженером у Консалтинговому центрі Науково-дослідного інституту ОНТУ.
МЕТА ТА НАПРЯМИ ДІЯЛЬНОСТІ КОНСАЛТИНГОВОГО ЦЕНТРУ НДІ ОНТУ
Основними напрямами діяльності Центру є:
  • організація освітньої діяльності;
  • підвищення кваліфікації керівників, провідних фахівців, фахівців харчової і зернопереробної промисловості та галузей по базовим спеціальностям, акредитованим в ОНТУ;
  • організація і проведення професійних навчальних семінарів, курсів, тренінгів, вебінарів, циклів лекцій, ділових зустрічей та інших заходів з підвищення кваліфікації в онлайн та офлайн режимах;
  • надання консультацій з напрямків діяльності Центру.
Центр може здійснювати підвищення кваліфікації фахівців в онлайн та офлайн режимах у таких формах:
  • підвищення кваліфікації на курсах підвищення кваліфікації (тривалістю не менше 90 аудиторних годин або 3-х кредитів ЄКТС), на професійних семінарах, тренінгах, вебінарах, циклах лекцій, ділових зустрічах (тривалістю менше 90 аудиторних годин або менше 3-х кредитів ЄКТС) з метою підвищення їх освітнього ступеня відповідно розвитку різних галузей знань та досягнень науково-технічного прогресу.
preview
Провідний інженер Консалтингового центру НДІ ОНТУТерземан Ганна Миколаївнател. (048) 712-40-40,моб.: (098) 497 96 79Email:konsalting.centr.ontu@gmail.com
КОНСАЛТИНГОВИЙ ЦЕНТР НДІ ОНТУЗапрошує керівників та співробітників харчових, зернопереробних підприємств та інших організацій на наступні заходи з підвищення кваліфікації в онлайн та офлайн режимах:
  • курси підвищення кваліфікації (за результатами успішного закінчення курсів видається свідоцтво про підвищення кваліфікації державного зразка);Зразок свідотства
  • навчально-практичні та корпоративні семінари і тренінги (по закінченню видається відповідний сертифікат);
  • консультативні послуги за всіма спеціальностями різних галузей промисловості, акредитованими в ОНТУ.
Необхідні документи для зарахування на заходи з підвищення кваліфікації в онлайн та офлайн режимах (курси, тренінги, навчально-практичні семінари):
  • заява на проведення заходу з підвищення кваліфікації (на ім’я директора КЦ НДІ, або проректора з НР, або ректора ОНТУ);
  • копія паспорта та ідентифікаційного податкового номеру (для фізичної особи);
  • договір про надання платних освітніх послуг між ОНТУ та фізичною (або юридичною особою).
З початку заснування Консалтингового центру Науково-дослідного інституту (з 2018 р.) підвищили кваліфікацію 487 слухачів, більш ніж з 50 різних підприємств:За 2018 рік підвищили свою кваліфікацію слухачі з наступних підприємств:ПП «Західний Буг», ТОВ «ТІС-ЗЕРНО», СГ ТзОВ «Дубенська аграрна компанія», ПрАТ «Новокаховський комбінат хлібопродуктів», ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод», ТОВ «Грейн-Інновейшн Системз», ТОВ «Гределіс», ПП «Бурякорадгосп цукрокомбінат ім. Халтуріна», ПрАТ «АПК-ІНВЕСТ», ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» «Роївський елеватор», «Дубенський комбінат хлібопродуктів», ДП «Радивилівський комбінат хлібопродуктів», ДП «Агросервіс 2000», ТОВ «Квас Бевериджиз», ПП «Алма-Веко, Фуд», ТОВ «Інститут низькотемпературних енерготехнологій» (134 слухача).
За 2019 рік підвищили свою кваліфікацію слухачі з таких підприємств:ПрАТ «Миронівський хлібопродукт», ТОВ «ЗЕРНО-АГРОТРЕЙД», ТОВ «Агрофірма ім. Довженка», ДП КК «РОШЕН», ПАТ ЦЕНТРЕНЕРГО «Вуглегірська ТЕС», Палетна Асоціація України, ТОВ «Українська елеваторна компанія», ПАТ ДПЗКУ Філія «Дубенський комбінат хлібопродуктів», Філія «Роївський елеватор», ТОВ МСП «Ніка-Тера», ТОВ «Традєкс», ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод», ТОВ «Яблуневий дар», ПАТ «ІНСПЕКТОРАТ УКРАЇНИ» (76 слухачів).
За 2020 рік підвищили свою кваліфікацію слухачі з таких підприємств:ФГ «Інтегровані Агросистеми», ДП «Сантрейд» ФГ «Органік Сістемс», АТ ДПЗКУ Філія «Дубенський комбінат хлібопродуктів», АТ ДПЗКУ Філія «Великолепетиський елеватор», ТОВ МСП «Ніка-Тера», ПАТ «Любашівський елеватор» ТОВ «Літа», ТОВ «Агрофірма» «Трипілля», ТОВ «Агрохолдинг «Зоря», ФГ «Органік Сістемс», СТОВ «Ратнівський аграрій», ТОВ «ТІС-Зерно», ТОВ «Невель», ТОВ «Самбірський елеватор» (53 слухача).
За 2021 рік підвищили свою кваліфікацію слухачі з таких підприємств:ТОВ «БАСТІКО УКРАЇНА», ТОВ «Кононівський елеватор», Філія АТ «ДПЗКУ» «Великолепетиський елеватор», ТОВ «МСП Ніка-Тера», ДП «Златодар», ТОВ «Краншип», ТОВ «ЄВТ ГРЕЙН», ТОВ «ВІТЧИЗНА», ТОВ «ХАНЗЕ АГРІ УКРАЇНА»,ТОВ «АГРО-РОСЬ-ІНВЕСТ», ТОВ «ІНТЕРАГРОІНВЕСТ», ТОВ «ЗЕРНО-АГРОТРЕЙД», ТОВ "Зерновий термінал Ніка-Тера",ТОВ "БАКІТО" (204 слухача).
За 2022 рік підвищили свою кваліфікацію слухачі з таких підприємств:ТОВ «Новоукраїнське», ТОВ «Сієфджі трейдинг», СТОВ «Ратнівський аграрій» (12 слухачів).
За 2023 рік підвищили свою кваліфікацію слухачі з таких підприємств:ПрАТ «Українське Дунайське Пароплавство»(28 слухачів).
Шановні наші майбутні слухачі!Ми пропонуємо Вам якісні послуги для покращення Вашої подальшої роботи. Пам’ятайте: підвищення кваліфікації – це не стаття витрат у Вашому бюджеті, а ефективне і цілеспрямоване вкладання коштів!!!
За більш детальною інформацією звертайтесь за адресою:65039, м. Одеса, вул. Канатна, 112, головний корпус, каб. А-207
Контактні дані:Директор КЦ НДІ ОНТУк.т.н., доцент Валевська Людмила Олександрівнател. (048) 712-40-40, моб.: (067) 682-85-16;Провідний інженер КЦ НДІ ОНТУТерземан Ганна Миколаївнател. (048) 712-40-40, моб.: (098) 497 96 79E-mail:konsalting.centr.ontu@gmail.comkonsalting.centr.onaft@ukr.netludmila_valev@ukr.netМи також є у мережіFacebookПроїзд: від залізничного вокзалу – маршрутне таксі № 127, 175, 210, тролейбус №10.Зупинка: перша станція Великого ФонтануПосилання на карту проїзду
Положення про консалтинговий центр ОНТУ
Курси ПК 17.09.24 р.-27.09.24 р. за спеціальною професійною (сертифікатною) програмою для державних службовців категорії «Б» і «В»
Курси ПК 26.06.24 р.-05.07.24 р. за програмою «Мистецтво створення високоефективних рецептів комбікормів»
Курси ПК 25.06.24 р.-28.06.24 р. за програмою «Ділова та професійна українська мова» в режимі онлайн на платформі Zoom
Курси ПК 10.06.24 р.-20.06.24 р. за програмою «Технологія сушіння та зберігання зерна» в режимі онлайн на платформі Zoom
Тренінг 27-30 травня 2024 р. за програмою «Технологія і контроль зберігання та сушіння зерна»
Курси ПК 14.05.24 р.-25.05.24 р. за програмою «Технологія сушіння та зберігання зерна» в режимі онлайн на платформі Zoom
Курси ПК 29.04.24 р.-20.05.24 р. за програмою «Технології виробництва олії соняшникової та шроту соняшникового» в режимі онлайн на платформі Zoom
Курси ПК 12.02.24 р.-30.04.24 р. за програмою «Комп’ютерні системи та програмна інженерія в автоматизації» у змішаному режимі
Курси ПК 08.04.24 р.-18.04.24 р. за програмою «Технологія зберігання, консервування та переробки риби і морепродуктів» в режимі онлайн на платформі Zoom
Курси ПК 01.04.24 р.-13.04.24 р. за програмою «Мистецтво створення високоефективних рецептів комбікормів»
Курси ПК 18.03.24 р.-30.03.24 р. за програмою «Технології зберігання зерна» в режимі онлайн на платформі Zoom
Курси ПК 04.03.24 р.-16.03.24 р. за програмою «Технологія післязбиральної обробки зерна та експлуатація будівель і споруд у галузі зберігання зерна» в режимі онлайн на платформі Zoom
Курси ПК 19.02.24 р.-29.02.24 р. за програмою «Теоретичні основи виробництва хлібобулочних виробів» в режимі онлайн на платформі Zoom
Momot Broker
Курс митного брокера
Курси ПК 22.01.24 р.-31.01.24 р. в режимі онлайн
Курси ПК 27.10.23 р.-12.12.23 р. за програмою «Техніка та технологія сушіння зерна» у змішаному режимі
Курси ПК 27.11.23 р.-06.12.23 р. за програмою «Сенсорний аналіз у технології продуктів бродіння, напоїв та виноробства»
Курси ПК 22.11.23 р.-01.12.23 р. за програмою «ХАССП – система управління безпечністю харчової продукції» в режимі онлайн на платформі Zoom
Курси ПК 25.10.23 р.-28.10.23 р. за програмою: «Визначення показників якості зерна за різними методами»
Курси ПК 18.07.23 р.-29.07.23 р. за програмою: «Технологія зберігання зерна» та «Управління персоналом в галузі зберігання зерна»
Курси ПК 12.06.23 р.-22.06.23 р. за програмою: «Технологія виробництва і зберігання зернових, бобових та олійних культур»
Курси ПК 29.05.23 р.-09.06.23 р. за програмою: «Техніка та технологія сушіння зерна»
Курси ПК 15.05.23 р.-26.05.23 р. за програмою: «Технології зберігання зерна» в режимі онлайн
Курси ПК 10.04.23 р.-21.04.23 р. за програмою: «Технології зберігання зерна» в режимі онлайн
Курси ПК 16.01.23 р.-26.01.23 р. за програмами «Технології зберігання зерна» та «Управління персоналом в галузі зберігання зерна» в режимі онлайн
Курси ПК 28.11.22 р.-09.12.22 р. за програмою «Технологія зберігання зерна» в режимі онлайн
Курси ПК 05-15 вересня 2022 р. за програмою «Технологія консервного виробництва»
Семінар 23-24-11.2021 р. за програмою «Виробництво хлібобулочних виробів з використанням технологій заморозки»
Курси ПК 18-28 жовтня 2021 р. за програмою «Технологія зберігання зерна»
Курси ПК 27 вересня-7 жовтня 2021 р. за програмою «Технологія зберігання зерна»
Тренінг 24-25 червня 2021 р. за програмою «Біохімія зерна»
Курси ПК 18-28 травня 2021 р. за програмою «Технологія зберігання зерна»
Курси ПК 15-25 березня 2021 р. за програмою «Технологія зберігання зерна»
Курси ПК 10-20 лютого 2021 р. за програмою «Технологія зберігання зерна» в режимі онлайн
Курси ПК 1-10 лютого 2021 р. за програмою «Технологія виробництва та зберігання жирів і олій рослинних та тваринних, зернових, зернобобових і олійних культур та продуктів їх переробки»
Курси ПК 16-27 листопада 2020 р. за програмою «Технологія зберігання зерна»
Виїзний тренінг для представників Фермерського господарства "Органік Сістемс"10.03.-14.03.20р.-16.03-18.03.20р. за програмою "Технологія харчових виробництв"
Курси ПК 2-12 березня 2020 р. за трьома програмами: 'Технології зберігання і переробки зерна', 'Технології зберігання та сушіння зерна', 'Мікробіологічний контроль харчових продуктів'
Тренінг 28-31 січня 2020 р. для представників фермерського господарства 'Інтегровані агросистеми' за програмою 'Сенсорний аналіз томатної пасти'
Курси ПК 4-14 листопада 2019 р. за програмою 'Технології зберігання і переробки зерна'
Тренінг 24-26 червня 2019 р. за програмою 'Технологія консервування та переробки плодів, овочів та фруктів'
Курси ПК 18-27 червня 2019 р. за програмою 'Економіка підприємства'
Курси ПК 4-14 червня 2019 р. за програмою 'Технології зберігання і переробки зерна'
Тренінг 22-23 травня 2019 р. за програмою 'Інноваційні технології у зерновій галузі'
Курси ПК 16-20 квітня та 21-25 травня 2019 р. за програмою 'Енергетичний менеджмент'
Курси ПК 8-17 квітня 2019 р. за програмою 'Аналітичний та санітарно-мікробіологічний контроль якості води'
Тренінг 21-22 березня 2019 р. для представників дочірнього підприємства 'Кондитерська корпорація Рошен'
Тренінг 12-13 березня 2019 р. за програмою 'Сучасний стан та перспективи розвитку елеваторної промисловості'
Курси ПК 12-22 січня 2019 р. за програмою 'Сенсорний аналіз м'ясних продуктів'
Курси ПК 13-28 лютого 2018 р. за програмою 'Сенсорний аналіз харчових продуктів'
Виїзний семінар для представників ПП 'Західний Буг' 21 лютого 2018 р. за програмою 'Сучасні проблеми сушіння зерна'
Курси ПК 17-27 квітня 2018 р. за програмою 'Технології зберігання і переробки зерна'
Виїзний семінар для представників ПрАТ 'Новокаховський комбінат хлібопродуктів' 18 квітня 2018 р. за програмою 'Технологія сушіння зерна'
Курси ПК 15-29 травня 2018 р. за програмою 'Організація сенсорного аналізу виноробної промисловості'
Курси ПК 30.05-14.06.2018 р. та 5-15.06.2018 р. за програмами: 'Сенсорний аналіз харчових продуктів', 'Технології зберігання і переробки зерна', 'Інноваційні технології і готельно-ресторанний бізнес'
Курси ПК 12-24 листопада 2018 р. за програмою 'Сенсорний аналіз у виноробній промисловості'
Курси ПК 13-21 листопада 2018 р. за програмою 'Технології зберігання і переробки зерна'
Семінари 21-23 листопада та 4-6 грудня 2018 р. для співробітників ТОВ 'Квас бевериджис'
Семінар 29.11-01.12.2018 р. за програмою 'Сенсорний аналіз харчових продуктів та смакових добавок'
Курси ПК 6-15 грудня 2018 р. за програмою 'Підвищення ефективності та безпеки кріогенних повітророзподільних установок'
ONTU
Сайт ОНТУ+38(048)712-41-79Україна, 65039, м. Одеса, вул. Канатна, 112, каб. А-109